27 marca po raz kolejny świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.
Z tej okazji warto wspomnieć, że 39 lat temu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu stało się „plenerową scena” do spektaklu pt. „Bajka o Klimku” Teatru Telewizji Polskiej. W dniach 2-6 lipca 1984 r. pod kierunkiem reżyserki Ewy Vogtman-Budny na terenie ciechanowieckiego skansenu trwała intensywna praca nad realizacją widowiska teatralnego. Autorką tekstu była Joanna Chmielewska (1932-2013) poczytna pisarka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Opowieść o sprytnym złodziejaszku Klimku powstała na kanwie zasłyszanej w dzieciństwie bajki, a opowiedziana została z właściwym sobie poczuciem humoru pisarki. W rolę sprytnego („do czasu”) Klimka wcielił się Artur Barciś, dziedzica zagrał Stanisław Niwiński, a dziedziczkę Janina Traczykówna. Pozostała obsada aktorska to: Stefania Iwińska, Magdalena Celówna, Krystyna Possart, Danuta Kmiecińska, Jan Kulczycki, Sywester Maciejewski i Jacek Sas-Uhrynowski. Wśród statystów nie zabrakło pracowników muzeum w osobach Wacławy Jankowskiej i Tadeusza Ponichtery.
Innym wydarzeniem teatralnym w 2009 r. była inscenizacja dramatu w czterech aktach pt. „Ksiądz Krzysztof Kluk” autorstwa ks. Wojciecha Ulaczyka, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, w reżyserii nauczycieli Moniki Ilczuk i Dariusza Okieńczuka. Spektakl z wielkim zaangażowaniem i pasją był wystawiony podczas sesji naukowej „Ks. Jan Krzysztof Kluk (1739-1796). Życie i dorobek naukowy”, zorganizowanej w 270. rocznicę urodzin patrona Muzeum Rolnictwa.
W ostatnich latach za sprawą organizacji pikników historycznych pod nazwą „Zajazd Wysokomazowiecki” niemal co roku możemy uczestniczyć w plenerowych widowiskach teatralnych przygotowanych przez Teatr „Parabuch” z Warszawy. W reżyserii Ryszarda Jakubisiaka widzieliśmy komedie Aleksandra Fredo tj.: „Zemsta” (2007 r., 2019 r.), „Gwałtu, co się dzieje…?” (2008 r.), „Damy i huzary” (2011 r., 2017 r.), „Pan Jowialski” (2018 r.) oraz „Ożenek” Mikołaja Gogola (2009 r.), „Grube ryby” Michała Bałuckiego (2010 r.), czy „Sen nocy letniej” Williama Szekspira (2012 r.), a także „Lekkomyślną siostrę” Włodzimierza Perzyńskiego (2022 r.).
Czym nas zaskoczy Teatr „Parabuch” w tym roku przekonamy się już w 23 lipca! Zapraszamy!
_Opracowała starszy kustosz Krystyna Bogucka, Kierownik Działu Sztuki.
_Fot. Wojciech Bogucki / Jarosław Kałczew / Barbara Edyta Murawska-Derewońko / Sławomir Uszyński / Artur Warchala.__