Kierownik działu, kustosz - mgr Agnieszka Kiersnowska
Największy i najstarszy z działów Muzeum. Jego zbiory (14 150 eksponatów) cechuje wielka różnorodność zabytków. Niech świadczy o tym fakt, że znajdują się one niemal na wszystkich wystawach w Muzeum. Można je sklasyfikować następująco, są to narzędzia do uprawy roli, narzędzia i urządzenia rzemieślnicze. Poza tym wszystko to, co składa się na wyposażenie domów wiejskich oraz sprzęt gospodarstwa domowego. Liczne narzędzia do obróbki lnu, sprzęty i wyroby tkackie oraz jedna z większych w kraju kolekcji wełnianych dywanów dwuosnowowych (180 eksponatów). Kolejną część stanowi szeroko pojęty transport wiejski, przedmioty związane z rybołówstwem, pszczelarstwem, pasterstwem i hodowlą. Warte uwagi są zbiory twórczości ludowej (duża kolekcja rzeźb), plastyki obrzędowej (w tym kolekcja pisanek licząca 2 614 sztuk) i zabawek.
Dział Etnograficzny organizuje i włącza się we współorganizację licznych imprez muzealnych, a są to chociażby takie przedsięwzięcia jak Regionalny Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, Jesień w polu i zagrodzie. Etnograficzny festiwal kultury ludowej, Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.
Na terenie Muzeum Rolnictwa aktualnie znajduje się 25 wystaw stałych ulokowanych w obiektach skansenowskich. Są to w pełni wyposażone chałupy, kilka spichlerzy, kuźnia, młyn wodny i dworek myśliwski. Dodatkowo, w naszych obiektach zamiejscowych, posiadamy ekspozycje prezentujące klasy szkolne z lat 30.i 60. XX wieku (w szkole wiejskiej w Winnej Chrołach) oraz wnętrze domu młynarza z lat 70-80. XX wieku (w Drewnowie Ziemakach).
By w pełni poznać i docenić dorobek Działu Etnograficznego, należy zobaczyć jego wystawy w trakcie różnych pór roku. Staramy się podążać wraz z upływającym czasem i prezentować je zgodnie z cyklem przyrodniczym oraz rokiem obrzędowym.