You are on: Pamiętniki Historyczne Tom I, wydanie II już do nabycia

Pamiętniki Historyczne Tom I, wydanie II już do nabycia

Szukaj

Pamiętniki Historyczne Tom I, wydanie II już do nabycia

Friday
21
January
2022

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, oddaje w ręce czytelników drugie wydanie pierwszego tomu z serii „Pamiętniki Historyczne”. Publikacja zawiera dzieło Józefa Włodka pt. „Dzieje zagłady ziemiaństwa polskiego południowo-zachodniej Białostocczyzny w latach 1939-1944”. Pierwsze wydanie ukazało się w 2005 roku. Jego nakład rozszedł się bardzo szybko, a czytelnicy wielokrotnie pytali o możliwość wznowienia tejże publikacji. Przychylając się do tych próśb w 2021 r. ukazało się drugie, poprawione i uzupełnione wydanie dzieła Józefa Włodka.

Autor urodził się 22 stycznia 1918 r. w majątku Dąbrowa-Bybytki w pow. wysokomazowieckim. Był synem Stanisława Tomasza Włodka, znanego społecznika oraz posła na Sejm RP i Janiny Włodek secundo voto Pac-Pomarnackiej. W 1939 r. Józef ukończył drugi rok studiów na SGGW, jednak jego dalszą edukację przerwał wybuch II wojny światowej. Początkowo pozostawał w rodzinnym folwarku, a następnie przeniósł się do Mnia w pow. bielskim, gdzie do 1944 r. pozostawał kierownikiem gospodarstwa. 28 października tego roku został aresztowany i osadzony w białostockim więzieniu, skąd trafił do łagru nr 45 w Ostaszkowie, a następnie specłagru nr 178 w Diahilewie. Ostatecznie Józef Włodek odzyskał wolność w styczniu 1946 r. Po powrocie do Polski wznowił edukację i w 1948 r. uzyskał stopień magistra inżyniera nauk agronomicznych, a w 1965 r. tytuł doktorski. Po studiach rozpoczął pracę w Zakładzie Chemii Rolnej, a od 1951 do 1988 r. był zatrudniony w Instytucie Sadownictwa. Zmarł 23 kwietnia 1988 r. w Skierniewicach.

Poza pracą zawodową Józef Włodek podjął się trudu zbierania relacji na temat Polaków osadzonych w sowieckich łagrach oraz wojennych i powojennych losów ziemiaństwa. Efektem jego pracy są m.in. „Dzieje zagłady ziemiaństwa …” będące unikatową skarbnicą wiedzy na temat wojennych losów rodzin ziemiańskich oraz poszczególnych folwarków i majątków z terenu przedwojennych powiatów wysokomazowieckiego, bielskiego, łomżyńskiego, ostrołęckiego oraz ostrowskiego. Pisząc powyższe opracowanie, autor opierał się na własnych wspomnieniach oraz relacjach zebranych od świadków i uczestników opisywanych wydarzeń, toteż głównymi źródłami, którymi się posługiwał były przekazy ustne oraz korespondencja prowadzona z przedstawicielami ziemiaństwa. Pozyskane przez siebie informacje zebrał w maszynopisie ukończonym w 1985 r. w Skierniewicach. Powyższy tekst czekał na publikację dwadzieścia lat, gdy został po raz pierwszy wydany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

II wydanie „Dziejów zagłady ziemiaństwa…” opatrzono notą biograficzną przybliżającą postać Józefa Włodka, informacją dotyczącą prac nad powstaniem oraz uwagami dotyczącymi układu dzieła, indeksem osobowym i geograficznym.

Spis treści rzeczonej publikacji obejmuje:

Józef Włodek (1918-1988). Notka biograficzna
Ziemiańskie requiem
I. Zagłada ziemiaństwa polskiego w początkach panowania ZSRR na wschód od linii Ribbentrop-Mołotow.
II. Ziemiaństwo południowo-zachodniej Białostocczyzny podczas okupacji niemieckiej,
w latach 1941-1944.
III. Zagłada ziemiaństwa południowo-zachodniej Białostocczyzny w roku 1944 za rządów PKWN.
IV. Losy ziemian południowo-zachodniej Białostocczyzny po wywłaszczeniu w roku 1944
V. Rzeczywiste losy powojenne niedobitków ziemiaństwa południowo-zachodniej Białostocczyzny.
VI. Próba charakterystyki ziemiaństwa południowo-zachodniej Białostocczyzny z czasów II Rzeczypospolitej
VII. Zestawienie szczegółowych informacji o gospodarstwach większej własności południowo-zachodniej Białostocczyzny
Zakończenie. Czy ziemianie południowo-zachodniej Białostocczyzny żyli kosztem wyzysku ludu pracującego?

Serdecznie zapraszamy do lektury.