You are on: Piękno dawnych powozów konnych

Piękno dawnych powozów konnych

Szukaj

Piękno dawnych powozów konnych

Tuesday
21
December
2021

Przywodząc na myśl podlaskie majątki drobnoszlacheckie i ziemiańskie, nie sposób wyobrazić je sobie bez koni oraz pojazdów zaprzęgowych. Paradne zaprzęgi, wyszukane powozy i obsługa w odpowiednich uniformach świadczyły o pozycji społecznej, a także zamożności właścicieli. Również okazały budynek powozowni usytuowany w części reprezentacyjnej, niedaleko pałacu lub dworu, dodawał prestiżu majątkowi.

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, mieszczącym się na terenie dawnego majątku hr. Starzeńskich, zachował się zespół pałacowy z drugiej poł. XIX wieku, w skład którego wchodzi neoklasycystyczna, okazała siedziba właścicieli dóbr oraz oficyna, stajnie i powozownia.

Zaglądając do ciechanowieckiej powozowni, w której są prezentowane dawne środki transportu, możemy poczuć się jak za dawnych lat u hr. Starzeńskiego. Od listopada br. wystawę stałą wzbogacono o bardzo ciekawe zabytkowe pojazdy zaprzęgowe z przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku tj.: dwie bryczki, dwa wolanty oraz pojazd dwukołowy ze składaną budą. Obiekty te w 2021 r. przeszły gruntowną konserwację. Można powiedzieć, że powozy zyskały "drugie życie". Nie dość, że przywrócono im pierwotny wygląd, to zostały również usprawnione technicznie.

Warto nadmienić, że powozownia nie byłaby tak bogato wyposażona, gdyby nie realizacja zadania polegającego na konserwacji pięciu powozów pn. „Konserwacja zabytkowych pojazdów zaprzęgowych ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – II etap”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (112.000,00 zł tj. 50,34%) oraz dotacji celowej z budżetu Województwa Podlaskiego (49,66%). Całkowity koszt zadania wyniósł 222.495,12 zł.

Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzenia Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i przekonania się na własne oczy jak doskonale prezentują się zakonserwowane powozy. Na zachętę warto dodać, że w muzeum czekają na Państwa materiały promocyjne - kalendarze, biuwary i notesy ozdobione fotografiami zakonserwowanych pojazdów zaprzęgowych. Serdecznie zapraszamy.

Tekst: Krystyna Bogucka
fot. Artur Warchala


Zakonserwowane pojazdy konne w ciechanowieckiej powozowni.


Zakonserwowane pojazdy konne w ciechanowieckiej powozowni.


Zakonserwowane pojazdy konne w ciechanowieckiej powozowni.


Materiały promocyjne.