„Na Wniebowzięcie zakończone żęcie” – stare ludowe porzekadło łączy zakończenie żniw z przypadającym na 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym też czasie od wieków lud modlił się i składał dziękczynienie za zebrane płody rolne i dary natury, którymi Bóg darzy w zamian za ciężką pracę. Podczas uroczystych mszy, jak nakazywała starodawna tradycja, święcono naręcza kwiatów, ziół i kłosów zbóż ułożonych w bujne, kolorowe bukiety. Gospodynie przygotowywały je starannie, gdyż były one swego rodzaju symbolem ich gospodarstwa. Cała Polska, jak długa i szeroka, składała w ten sposób hołd łaskawej Matce Boskiej Zielnej, a poświęcone równianki przynosiły błogosławieństwo i chroniły przed wszelkimi nieszczęściami i chorobami.
Zwyczaj wykonywania i święcenia równianek jest znany do dziś, jednak nie jest już tak powszechny jak dawniej. Warto zadbać, aby ta piękna tradycja związana z jednym z najstarszych świąt Maryjnych nie popadła w zapomnienie, warto przekazać ją następnym pokoleniom.
14 sierpnia, podczas obchodów Podlaskiego Święta Chleba zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie tradycyjnej równianki. Do konkursu można zgłaszać bukiety wykonane w domu, a także te wiązane na miejscu, z przygotowanego przez nas materiału. Konkurs startuje punktualnie o godzinie 10 w zagrodzie przy chacie z Koców, położonej w sąsiedztwie kościoła w skansenie. Równianki będą przyjmowane do godziny 14.00. Nagrody w konkursie zostały ufundowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury