Sie Sind auf: Otwarcie ekspozycji stałej "Przyjaciele z dzieciństwa"

Donnerstag
Dezember
2013

5 grudnia 2013 roku w dawnej szkole we wsi Winna-Chroły - obiekcie zamiejscowym Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji stałej pod tytułem "PRZYJACIELE Z DZIECIŃSTWA

W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli goście między innymi:

• Państwo Wanda i Honore Heroes - pomysłodawcy otwieranej wystawy,
  • Pan Anatol Wap - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku,
  • Pan Bogdan Zieliński - starosta powiatu wysokomazowieckiego oraz członkowie Rady Powiatu Wysokomazowieckiego,
  • Pani Zofia Januszkiewicz - Diakowska - przewodnicząca Rady Miasta Ciechanowiec,
  • Pan Mirosław Reczko - burmistrz Ciechanowca,
  • Pan Damian Tanajewski - zastępca dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku,
  • Pan Eugeniusz Święcki - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Ciechanowcu,
  • Pani Mirosława Chojnowska - dyrektor Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu,
  • Pani Elżbieta Trzeszczkowska - dyrektor Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu z gronem nauczycieli i uczniów,
  • Pan Krzysztof Pełszyk - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu z liczną grupą uczniów i nauczycieli,
  • Pani Anna Pawluk - dyrektor Przedszkola w Ciechanowcu wraz z dziećmi i opiekunami,
  • delegacje uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce oraz Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie,
  • delegacja opiekunów i podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach oraz mieszkańcy Winny, Ciechanowca i okolic, którzy nie przestraszyli się zimowej pogody.

Ekspozycja zabawek "Przyjaciele z dzieciństwa" została przygotowana w ok. 90 % ze zbiorów Państwa Heroes. Oprócz przekazanych przez nich eksponatów oraz obiektów ze zbiorów własnych Muzeum Rolnictwa na wystawie znalazły też miejsce prywatne pamiątki z dzieciństwa wielu osób, w tym m. in.: Grzegorza Godlewskiego, Stanisława Kryńskiego, Grzegorza Łopuskiego, Zofii Niemyskiej, Anny i Janusza Niewiarowskich, Joanny Paduch, Barbary i Krzysztofa Pełszyków, Antoniego Radziszewskiego i Zbigniewa Radziszewskiego.

Muzeum serdecznie dziękuje wszystkim udostępniającym swoje prywatne zbiory.

Autorką scenariusza wystawy jest Krystyna Bogucka. W przygotowaniu ekspozycji pomagały jej następujące osoby: Eryk Kotkowicz, Joanna Paduch, Bożena Łagoda, Agnieszka Bogucka, Emilia Maksimczuk, Bogusława Krysińska, Edyta Murawska - Derewońko, Zofia Niemyjska, Karol Łasiewicz, Jolanta Niewiarowska, Norbert Tomaszewski, Aleksandra Łapiak, Jarosław Kałczew, Agnieszka Michalczuk, Łukasz Uszyński, Wojciech Bogucki, Aneta Uszyńska, Agnieszka i Grzegorz Jakubikowie i inni.

Zabawki zgromadzone na wystawie wykonane są z różnych materiałów: drewna, papieru, gumy, tkaniny, kamienia, metalu, porcelany, biskwitu, skóry, plastiku i celuloidu. Zaprezentowano prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Obejrzeć można zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, samochodziki, kolejki, klocki, pluszowe zwierzątka i wiele innych.

Z racji na ich różnorodność zostały podzielone na cztery grupy. Pierwsza część ekspozycji prezentuje najstarsze zabawki pochodzące z XIX wieku i 1 połowy XX wieku. Znajdą tu Państwo drogie zabawki, które dawniej można było spotkać jedynie w zamożnych domach. W drugiej sali znajdują się zabawki spod wiejskiej strzechy, czyli XX-wieczne zabawki ludowe: karuzele na patyku, konie na biegunach i inne, często samodzielnie wykonane przez dziecko lub jego opiekunów.

Dwie kolejne części wystawy prezentujące pokój dziewczynek i pokój chłopięcy obejmują zbiór, który można nazwać "zabawkami z PDT-u i od wujka z Ameryki". Zabawki te pochodzą z 2. Połowy XX wieku. Wiele z nich, w polskich realiach było nieosiągalnych i tylko nieliczni mający rodzinę zagranicą mogli liczyć na posiadanie takich okazów. Bez wątpienia w czasach PRL-u dziecięce pokoje nie mieściły też takiej ilości zabawek jaką zgromadzono na ekspozycji. Ze względu na mnogość ciekawych obiektów pokazujemy pokoje bardziej z dziecięcych marzeń, nie takie jakimi one były. Odnajdą tu więc Państwo zabawki, którymi się bawiliście ale i takie, które chcieliście mieć lub zazdrościliście szczęściarzom, którzy je mieli.

Z myślą o najmłodszych zwiedzających, przygotowano dodatkową atrakcję w postaci pomieszczenia przeznaczonego do samodzielnej zabawy.

Mamy nadzieję, że ekspozycja "Przyjaciele z dzieciństwa" prezentująca bogatą kolekcję zabawek pochodzących z XIX w. i XX w., stanie się miejscem zaczarowanym, do którego będą Państwo często powracać, by przenieść się myślami w czasy dzieciństwa, a młodsze pokolenie w tym miejscu odkryje i pokocha zabawki, którymi bawili się ich rodzice i dziadkowie.