Sie Sind auf: DZIAŁ HISTORII CHOWU I HODOWLI ZWIERZĄT

Kierownik działu, starszy kustosz - mgr inż. Anna Wiśniewska

Dział Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich został wyodrębniony w strukturze Muzeum w 1983 roku. Głównym zadaniem działu jest gromadzenie, opracowywanie naukowe, przechowywanie i upowszechnianie wszystkiego, co obrazuje historię rozwoju chowu i hodowli zwierząt. Od 2017 roku dział posiada nową, stałą ekspozycję pt. „Dzieje rolnictwa w Polsce”, która ukazuje najważniejsze zjawiska w historii rolnictwa począwszy od rewolucji neolitycznej ok. 10 000 lat temu, gdy na ziemiach późniejszego państwa polskiego na miejsce łowców reniferów pojawili się pierwsi rolnicy aż do współczesnej gospodarki rolnej, wspieranej przez państwo i fundusze unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Zbiory działu to zarówno przedmioty związane z hodowlą zwierząt jak i dokumentacja oraz literatura dotycząca zagadnień zootechnicznych. Do końca 2019 roku w dziale zostało zebranych i opracowanych 2738 muzealiów. Interesującym uzupełnieniem ekspozycji stałej są rozmaite zwierzęta, żyjące na terenie muzeum. Mamy tu rodzinne rasy zwierząt gospodarskich jak niewielkie owce – wrzosówki oraz konika polskiego. Licznie reprezentowane są ptaki domowe. Spotkać można w muzeum m.in. starą rasę kur zielononóżek oraz gęsi kubańskie z Azji. W wolierach przy pałacu podziwiać możemy drobiową arystokrację, czyli pawie, króliki holenderskie oraz indyki.