Вы находитесь: NIECOdziennik muzealny - Skarby lasów, łąk, pól

NIECOdziennik muzealny - Skarby lasów, łąk, pól

Szukaj

NIECOdziennik muzealny - Skarby lasów, łąk, pól

Вторник
07
Февраль
2023

Kiedy za oknem raz plucha, raz mróz, stoimy przed wyzwaniem pozostania w dobrym zdrowiu. Z pomocą mogą nam spieszyć ziołowe medykamenty. Skarby lasów, łąk, pól.

Historia ziołolecznictwa sięga kilku tysięcy lat. Już w papirusach z około 1550 r. p. n. e. znaleziono wzmianki o leczniczych preparatach takich jak czosnek, jałowiec, mięta czy siemię lniane. Można zauważyć, że nie są to obce nazwy współczesnemu człowiekowi. Rośliny te towarzyszą nam do dziś.

Nieco później, w XVIII wieku, na polskich ziemiach żywe zainteresowanie prozdrowotnym działaniem ziół przejawiał „polski linneusz” urodzony w Ciechanowcu - ks. Krzysztof Kluk. Łączył ówczesną europejską wiedzę naukową z mądrością medycyny ludowej. Spod jego pióra wyszedł 3 tomowy „Dykcyonarz roślinny”, w którym opisał terapeutyczne działanie ponad pół tysiąca roślin. Po dzień dzisiejszy wiele zawartych tam informacji nie straciło na ważności.

Skorzystajmy w takim razie z dorobku ks. Kluka. Oto jedna z roślin, które mogą wspomóc naszą odporność w przejściowym okresie roku, opisana we wspomnianym dziele następującymi słowami:

„Czosnek ogrodowy. W lekarstwie pożytecznym iest przeciwko wielu chorobom, dla natur ociężałych y zimnych, iako maiący moc bardzo rozcieniaiącą, otwierającą, mocz, kamień, pot, y flegmę pędzącą. Gotowany w Mleku, y z rana naczczo zażyty, tak u Dzieci, iak y Starszych pędzi Robaki. Bardzo skutecznym iest w flegmistym Kaszlu, y wilgotney Dychawicy, gotując go z Miodem, lub wodą y Cukrem na Syrop.”

Wiedzę uzupełnijmy zapoznając się z opisem "białego ziela" zawartym w książce „Rośliny lecznicze” z kolekcji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu:

„Czosnek bywa określany mianem „antybiotyku starożytności”. Żuty lub trzymany w ustach uchodził od najdawniejszych czasów za środek chroniący przed zarazą. Był także ceniony w leczeniu chorób układu oddechowego. Najbardziej popularną, stosowaną do dziś mikstura domową, było mleko z miodem i roztartym czosnkiem, niezawodnie wspomagające organizm w walce z uporczywym kaszlem, katarem i grypą. Czosnku używano także w zwalczaniu pasożytów wewnętrznych. W tym wypadku starsi zjadali kilka ząbków, natomiast dzieciom pocierano nimi pod nosem lub zawieszano na szyi. Czosnek był znany jako ziele, które odpędza złe duchy i skutecznie zabezpiecza ludzi i zwierzęta przed działalnością czarownic i wampirów.

Świeże cebule i preparaty z czosnku są stosowane w zakażeniach górnych dróg oddechowych i przeziębieniu, ponieważ wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i napotne.”

Oprac. Monika Garalowska, Dział Promocji

Literatura:
Gnatowska D., Rośliny Lecznicze. Wydanie II, poprawione i rozszerzone, Ciechanowiec 2022.
red. Ożarowski A., Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy, Warszawa 1976.

NIECOdziennik muzealny - Skarby lasów, łąk, pól
NIECOdziennik muzealny - Skarby lasów, łąk, pól
NIECOdziennik muzealny - Skarby lasów, łąk, pól
NIECOdziennik muzealny - Skarby lasów, łąk, pól