Вы находитесь: Obchody 50-lecia pracy naukowej prof. Adama Dobrońskiego

2023
Jubileusz 50-lecia pracy naukowej profesora Adama Czesława Dobrońskiego, historyka z UwB.

„Uniwersytet to jest kadra, władze, to są mury to są książki, to wszystko prawda, ale uniwersytet to przede wszystkim nasi studenci. Tu są przedstawiciele różnych pokoleń, nie tylko z mojego seminarium, obserwuję ich przez 50 lat. To jest siła naszego Uniwersytetu. Brawa dla nich!”

Takie słowa padły z ust profesora Adama Czesława Dobrońskiego podczas jubileuszu 50-lecia pracy naukowej.

Wydarzenie odbyło się w czwartek (27.04) na Auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. W uroczystości wzięli udział członkowie władz uczelni z rektorem prof. dr hab. Robertem Ciborowskim na czele, dziekani, prodziekani, szefowie podlaskich (i nie tylko) instytucji kulturalnych i historycznych, towarzystw naukowych, zarządu głównego Związku Inwalidów Wojennych RP, białostockich szkół i uczelni wyższych, a także przedstawiciele podlaskich władz, w tym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek Wiesława Burnos, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Aula wypełniła się po brzegi, były podziękowania, kwiaty i wiele ciepłych słów.

Profesor Adam Czesław Dobroński jest popularyzatorem historii Białegostoku i regionu. Jego zainteresowania badawcze to: historia ziem północno-wschodnich Polski XIX-XX w. oraz historia wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski.
Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Ostrów Mazowiecka z którego pochodzi.

Z największą podlaską uczelnią był związany od 1972 roku. Pełnił m.in. funkcję dyrektora i przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Historii oraz dziekana i prodziekana Wydziału Humanistycznego (w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku). Dzięki jego staraniom w Bibliotece Uniwersyteckiej powstała ekspozycja Gabinetu Prezydenta Kaczorowskiego. Profesor Dobroński jest honorowym kustoszem tego Gabinetu.

Dyrekcja oraz pracownicy Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu życzą Jubilatowi dużo zdrowia i niezmiennego zapału do pracy.

Profesor Adam Czesław Dobroński // fot. galeria Uniwersytetu w Białymstoku

Galeria z wydarzenia dostępna także na stronie Uniwersytetu w Białymstoku: