Вы находитесь: Spotkanie promocyjne w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku

2022

30 marca 2022 roku w siedzibie Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyła się prezentacja dwóch najnowszych publikacji wydanych przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Pierwsza z nich wydana przy współpracy z Towarzystwem Naukowym Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae oraz Instytutem Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN pt. Kolekcje przyrodnicze i innowacje gospodarcze - tradycja i nowoczesność. Pamięci Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728 - 1800) pod redakcją prof. Iwony Arabas i dr Roberta Księżopolskiego. Tom jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej „Innowacje w Rolnictwie i Tradycje i współczesność. Pamięci księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej”. Wydarzenie odbyło się w dniach 18-19 września 2020 roku, stacjonarnie w warszawskim Pałacu Staszica oraz online. Dzięki zastosowanej formule w konferencji uczestniczyło ponad sto osób w tym przedstawiciele towarzystw i ośrodków naukowych w Polsce, Francji, Niemczech, Włoch, Wielkiej Brytanii.

Druga z prezentowanych publikacji to Dzieje zagłady ziemiaństwa południowo-zachodniej Białostocczyzny w latach 1939-1944 autorstwa dr Józefa Włodka. Jest to drugie wydanie pierwszego tomu serii Pamiętniki Historyczne. Z uwagi na dużą popularność tej książki Muzeum Rolnictwa zdecydowało się na jej wznowienie i wzbogacenie o dodatkowe treści.

Spotkanie promocyjne prowadzone przez Tomasza Filipowicza rozpoczęła wicedyrektor ciechanowieckiego muzeum Anna Wiśniewska, która krótko zaprezentowała obie książki oraz przedstawiła prelegentów. Dalszego omówienia obu tomów podjęli się dr Robert Księżopolski, prof. Iwona Arabas, prof. Adam Dobroński i kustosz Eryk Kotkowicz.

Pierwszy z wymienionych prelegentów przybliżył słuchaczom tematy oraz ideę przyświecającą konferencji poprzedzającej wydanie tomu poświęconego Annie Jabłonowskiej. Następnie omówił układ publikacji, problematykę poszczególnych rozdziałów, prezentując przy tym najciekawsze poruszane w nich wątki.

Prof. Arabas przedstawiła słuchaczom postać Anny Jabłonowskiej, jej kolekcję przyrodniczą. W wystąpieniu wspomniała o związkach Pani na Kocku i Siemiatyczach z księdzem Krzysztofem Klukiem. Po krótce omówiła zbiory przyrodnicze księżnej. Wskazała przy tym na trudność prowadzonych badań nad losami siemiatyckiej kolekcji historii naturalnej. Naświetliła jej zagadkową drogę do Moskwy i zniszczenie w pożarze. Kończąc swoje wystąpienie prof. Arabas zaprezentowała prowadzony przez nią projekt zmierzający do wirtualnego odtworzenia kolekcji księżnej Jabłonowskiej.

Kolejni dwaj prelegenci omówili Dzieje zagłady ziemiaństwa … . Jako pierwszy zabrał głos Eryk Kotkowicz, który przybliżył słuchaczom postać autora powyższego opracowania. Rozpoczął od naświetlenia sylwetek rodziców Józefa Włodka, ich majątków w Dąbrowie-Bybytkach i w Kułakach. Lwią część wystąpienia zajęło omówienie jego wojennych losów oraz zesłania do łagrów w Ostaszkowie i Diahilewie koło Riazania. Dalej Eryk Kotkowicz przeszedł do omówienia kariery naukowej oraz zasług Włodka w dziedzinie dokumentowania likwidacji klasy ziemiańskiej w Polsce, zarówno w trakcie II wojny światowej jak i po jej zakończeniu.

Omówienia treści pierwszego tomu Pamiętników Historycznych podjął się prof. Dobroński. Nakreślił ramy chronologiczne i terytorialne publikacji, po czy w barwny sposób omówił losy wybranych ziemian i należących do nich majątków. Wśród omówionych postaci znaleźli się między innymi Stanisława Karpowiczówna, prof. Kazimierz Rogoyski, rodzina Jaruzelskich. Wystąpienie wzbogaciły cytaty odczytane przez pracownice ciechanowieckiego muzeum Marlenę Brzozowską i Agnieszkę Skowrońską. Obie panie wcieliły się w przedstawicielki rodzin ziemiańskich siedząc przy stoliku, na którym znalazły się drobne eksponaty przywiezione z naszej placówki.

W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy historii, potomkowie rodzin ziemiańskich zarówno kresowych jak i związanych z Podlasiem, którzy czynnie uczestniczyli w dyskusji kończącej wydarzenie. Chętni mogli kupić obie omawiane publikacje oraz inne książki znajdujące się w naszej ofercie wydawniczej po promocyjnych cenach.