Вы находитесь: Najpiękniejsza pisanka z soli

2010

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu po raz pierwszy organizowały wspólnie konkurs plastyczny pod nazwą „Najpiękniejsza pisanka z soli”.
Pracownicy Muzeum byli odpowiedzialni za przeprowadzenie konkursu na Podlasiu – otrzymali z Muzeum w Wieliczce „surowe jajka wykonane z soli” i przekazali je do ciechanowieckich szkół i do Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Puńsku, gdzie solne jajka zostały ozdobione. W dniu 29 marca b.r. „podlaskie i litewskie” pisanki pojechały razem z pracownikami ciechanowieckiego muzeum do Wieliczki. Następnego dnia odbyło się posumowanie konkursu, w którym dzieci z Puńska i Ciechanowca zajęły miejsca w pierwszej trójce.
Konkurs organizowany jest przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce od 10 lat. Uczestnicy konkursu dotychczas rekrutowali się z tylko terenu woj. małopolskiego. Po raz pierwszy w bieżącym roku zaproszono dzieci i młodzież z Podlasia.
Wszystkie prace konkursowe prezentowane będą w okresie świątecznym na Zamku Żupnym w Wieliczce. Po zakończeniu wystawy najpiękniejsze solne pisanki zostaną przekazane do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Wzbogacą zbiory ekspozycji stałej zwanej Muzeum Pisanki w dworze myśliwskim