Вы находитесь: "MONETY I MEDALE CZASÓW KRÓLA STANISŁAWA AUGUSTA"

"MONETY I MEDALE CZASÓW KRÓLA STANISŁAWA AUGUSTA"

NOWA WYSTAWA CZASOWA JUŻ OTWARTA!

20 listopada 2014 r. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy czasowej pod tytułem "Monety i medale czasów króla Stanisława Augusta", przygotowanej przez Juliusza Zachera i Michała Zawadzkiego - pracowników Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Krystyną Bogucką - pracownika Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W wernisażu wzięli udział licznie przybyli mieszkańcy Ciechanowca i okolic, uczniowie szkół ciechanowieckich oraz grono naszych przyjaciół - muzealników z Zamku Królewskiego w Warszawie, na czele z dr Przemysławem Mrozowskim - dyrektorem do spraw Naukowych, Edukacyjnych, Muzealnych i Zbiorów.

Wystawa "Monety i medale czasów króla Stanisława Augusta" przenosi nas w czas panowania ostatniego króla Polski, czyli lata 1764-1795. Pokazuje ona w skompilowany sposób szeroki wybór mennictwa i medalierstwa tej epoki na przykładach zabytków ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Część numizmatyczna ekspozycji zawiera przegląd wszystkich nominałów monet wyemitowanych w Polsce w czasach Stanisława Augusta - od miedzianych szelągów oraz groszy, poprzez srebrne złotówki i talary, na złotych dukatach kończąc. Jedna z gablot przedstawia monety Stanisława Augusta odnalezione w czasie odgruzowywania Ciechanowca po II Wojnie Światowej. Numizmatom polskim towarzyszą wybrane monety zagraniczne pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku.

Wystawa prezentuje również pierwsze polskie banknoty państwowe - bilety skarbowe insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku oraz skarb monet z Lubiąża, który, choć ukryty dwadzieścia lat przed początkiem panowania Stanisława Augusta, przy tym na Ślasku, znajdującym się wówczas poza granicami Polski, doskonale ukazuje jak wyglądało gromadzenie i przechowywanie pieniądza w XVIII wieku.

Bezpośrednio potem przenosimy się do sali poświęconej medalierstwu. W pięciu kolejnych gablotach pokazane są medale przedstawiające niektóre wydarzenia z okresu panowania ostatniego króla polskiego - począwszy od medali koronacyjnych; nast.ępnie oglądamy medale nagrodowe oraz związane z ówczesnymi i późniejszymi orderami. Osobnymi gablotami wyróżnione są medale prywatne oraz należące do innych władców, czy państw współczesnych czasom Stanisława Augusta. Dopełnieniem przeglądu medali jest tzw. seria królewska medali, projektu J. F. Holzhaeussera i J. Reichla, czyli poczet królów, stanowiący osiągnięcie artystyczne mecenatu króla Stanisława Augusta w skali europejskiej.

Ekspozycję zbiorów numizmatycznych dopełnia "kącik kolekcjonera z czasów króla Stasia" czyli efektowna sekretera typu à abattant wraz z dopasowanym krzesłem. Przy takich meblach zasiadać mogli wielcy koneserzy numizmatćw, jak sam król Stanisław August, czy np. jego przyjaciel August Fryderyk Moszyński lub kustosz zbiorów królewskich ksiądz Jan Chrzciciel Albertrandy.

Wystawę wzbogaca wybór portretów malarskich oraz rycin przedstawiających władcę, w tym mniej znany portret króla dyskutującego, "z gestem oratorskim".

Ekspozycja będzie czynna do 20 lutego 2015 roku.

Serdecznie zapraszamy!