Вы находитесь: Prace remontowe i konserwatorskie w Drewnowie Ziemakach

2014

Wiatrak koźlak, stojący we wsi Drewnowo Ziemaki w gminie Boguty, pow. Ostrów Mazowiecka, woj. mazowieckie, zbudowano w połowie XIX wieku. Przed pierwszą wojną przeniesiono go na obecne miejsce, gdzie do początku lat 50. XX wieku pracował na rzecz okolicznych wsi. W maju 1976 roku obiekt ten, razem z działką, został zakupiony przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Intencją Muzeum było odtworzenie pełniej zagrody młynarza, dlatego obok wiatraka, po jego remoncie, posadowiono XIX wieczny dworek z miejscowości Usza Mała oraz zrekonstruowano, zgodnie z wzorcami charakterystycznymi dla tego terenu, piwnicę. Pozostawienie zabytku techniki w jego naturalnym środowisku i jego zachowanie było głównym celem tej inwestycji. Należy również pamiętać, że szczególnie wiatraki i młyny wodne są integralnie związane ze swoim położeniem i tylko w ostateczności powinny być translokowane w inne miejsce, np. do skansenu.W 2014 roku, w celu swobodnego dostępu i dalszego rozwoju tych obiektów skansenowskich wykonano nowy wjazd na działkę oraz przeprowadzono remont wiatraka dając mu nowe skrzydła i dyszel, który umożliwia ustawianie obiektu ścianą skrzydłową w kierunku wiejącego wiatru i obracanie śmig.

Opisane powyżej prace były możliwe dzięki dotacji finansowej otrzymanej z budżetu Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej.