Вы находитесь: XL Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – edycja jubileuszowa

W dniu 03.08.2021 r. Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu podpisał umowę z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu na dofinansowanie zadania pn. „XL Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – edycja jubileuszowa” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Całkowity koszt zadania wynosi 106 750,00 zł, w tym 40 000,00 zł (37,47%) - dotacja ze środków finansowych Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodząca z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt zakłada organizację w dniach 4-5 grudnia 2021 r. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego, w którym udział wezmą uczestnicy pochodzący z różnych regionów Polski i z zagranicy, grający na ligawkach, bazunach, trombitach i innych instrumentach pasterskich.

Celem konkursu jest kultywowanie zwyczaju, przekaz i prezentacja zanikającej umiejętności grania na instrumentach pasterskich we wszystkich regionach Polski, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują oraz w tych krajach europejskich, gdzie jest ona kultywowana w środowiskach wiejskich.

Trzydzieści dziewięć lat istnienia konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz unikatowe już instrumenty. Gra na instrumentach pasterskich jest dla uczestników formą aktywnego uczestnictwa w kulturze, przekazywana z pokolenia na pokolenie, angażując do udziału całe rodziny, co wpisało się na stałe w życie kulturalne regionu. Międzynarodowy zasięg konkursu podnosi jego rangę i pozwala rok rocznie zapraszać kolejnych instrumentalistów z różnych części Europy.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.