Sie Sind auf: Codziennik Muzealny - Wiosna już zawitała

Donnerstag
April
2020

Wiosna to czas przebudzenia. Cała przyroda, wszystkie siły kieruje na wzrost. Pierwsze budzą się rośliny kwitnące przed rozwojem liści. W szaroburym krajobrazie ich kwiaty lśnią niczym klejnoty wabiąc owady pyłkiem i nektarem. Spośród dzikich roślin najwcześniej kwitnącym jest podbiał pospolity i lepiężniki. W ogrodach z posadzonych jesienią cebul i bulw swoje głowy wychylają lecznicze krokusy (znamiona słupków - najdroższa przyprawa świata - szafran), rannik zimowy i ciemiernik biały. W ogródku warto sadzić wczesne rośliny cebulowe, bo cieszą nasze oczy, a owadom dostarczają tak potrzebnego o tej porze pokarmu. Można je sadzić na rabatach, skalniakach, a nawet na trawniku, bo do czasu koszenia zdążą przekwitnąć i zawiązać nasiona, a za rok pojawią się ponownie. Polecamy sadzić drobnocebulowe śnieżyce wiosenne, śnieżyczki przebiśniegi, cebulice syberyjskie, śnieżniki lśniące, puszkinie cebulicowate. Większe cebule mają hiacynty, tulipany i narcyzy, które także możemy sadzić w nieoczywistych miejscach. W naturalistycznych ogrodach kwitnie kokorycz pełna, złoć żółta i ziarnopłon wiosenny. Owadopylne krzewy i drzewa rozświetlają wiosną każdy ogród. Najwcześniej kwitnie dereń jadalny, wawrzynek wilczełyko a po nim niektóre wierzby i wiciokrzewy. Niedawno rozkwitły: śliwa ałycza, magnolie i klon zwyczajny. W tym roku, ze względu na wysokie temperatury wiele roślin pojawiło się wcześniej niż zwykle. Każdego dnia warto obserwować zmiany zachodzące w otaczającej nas przyrodzie, bo wszystko tak szybko przemija...

Agnieszka Kiersnowska, asystent w Dziale Etnograficznym

cebulica syberyjska