Sie Sind auf: Zakup zabytkowego ciągnika LANZ ACKER-BULLDOG HP 12 KNICKLENKER

Wartość dofinansowania:

Całkowita wartość zadania:
479 400 zł

W piątek 5 listopada 2021 r. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka podpisało umowę z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie na realizację zadania „Zakup zabytkowego ciągnika Lanz Acker-Bulldog HP 12 Knicklenker”. Zadanie będzie realizowane w terminie od 3 do 29 listopada 2021 r. Środki na wkład własny do realizacji zadania muzeum otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W ramach zadania muzeum zakupi odrestaurowany i sprawny technicznie zabytkowy ciągnik Lanz Acker-Bulldog HP 12 Knicklenker z 1926 r. Jest to pierwszy na świecie ciągnik z napędem na cztery koła, a także pierwszy na świecie ciągnik o konstrukcji przegubowej. Obecnie unikatowy model, zachowany tylko w kilku egzemplarzach, poszukiwany przez muzea techniczne i kolekcjonerów na całym świecie. Planowany do zakupu obiekt poszerzy do 65 egzemplarzy istniejącą, największą w Polsce kolekcję sprawnych ciągników.

W środę 17 listopada br. planowany jest przywóz w/w ciągnika do siedziby ciechanowieckiego muzeum. Bezpośrednio po zakupie turyści będą mogli obejrzeć go na wystawie stałej w pawilonie techniki rolniczej. Do czego serdecznie zapraszamy. Umieścimy również fotorelację z jego przybycia na naszej stronie internetowej i pozostałych profilach w mediach społecznościowych.