Sie Sind auf: NIETUZINKOWE POJAZDY ZAPRZĘGOWE W ZABYTKOWEJ POWOZOWNI MUZEUM ROLNICTWA W CIECHANOWCU

Mittwoch
Dezember
2015

W drugiej połowie listopada 2015 r. w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu trwały prace związane z modernizacją wystawy prezentującej dawne środki transportu, ulokowanej w dziwiętnastowiecznej powozowni hr. Starzeńskich. Ekspozycję wzbogacono o 10 pojazdów zaprzęgowych, które 16 listopada br. wróciły po gruntownej konserwacji wykonanej przez firmę Mikołaja Bogajewicza z Poznania. Można powiedzieć, że powozy zyskały "drugie życie". Nie dość, że przywrócono im pierwotny wygląd, to są też usprawnione technicznie. Wiejskie wozy ustąpiły miejsca karetom i powozom. Prezentowane stuletnie karety coupé, kareta fiakierska, powóz milord, czy różnego rodzaju bryczki, wolanty i wasągi z pewnością przypadną Państwu do gustu. W grudniu ukarze się bezpłatny folder, w którym znajdą Państwo więcej informacji na ich temat.

Warto nadmienić, że powozownia nie byłaby tak bogato wyposażona, gdyby nie realizacja zadania pn. "Konserwacja zabytkowych pojazdów zaprzęgowych ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu - etap I" w ramach programu Dziedzictwo kulturowe - priorytet 2. - Wspieranie działań muzealnych. Projekt został dofinansowany kwotą 99.388,77 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co stanowi 58,45% całkowitego kosztu zadania.