Sie Sind auf: CZAS NA PODLASKIE

Donnerstag
Juli
2006

W dniach od 6 do 9 czerwca b.r. w Belgii odbyła się kampania informacyjno-promocyjna Województwa Podlaskiego pod hasłem „CZAS NA PODLASKIE”.

Inauguracja prezentacji rozpoczęła się 6 czerwca w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Województwo podlaskie reprezentowała oficjalna delegacja w składzie: Zbigniew Krzywicki - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Karol Tylenda - członek Zarządu Województwa, Halina Rutkowska - dyrektor Generalny UMWP, Bożena Bednarek - dyrektor Departamentu Informacji i Promocji UMWP oraz Dorota Łapiak - dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Podsumowaniem podlaskiej obecności w Brukseli był „Wieczór Podlaski”, przygotowany przez pracowników Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w dniu 8 czerwca w przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej. Wieczór uroczyście otworzyli – w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego – Zbigniew Krzywicki – Przewodniczący Sejmiku Województwa oraz Ambasador Marek Grela.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, jako laureat Podlaskiej Marki Roku 2005 w kategorii miejsce, przygotowało wystawę pokazującą piękno naszej małej ojczyzny – chatę chłopską z plecionym, leszczynowym płotem, gołębnikiem i ulem kłodowym, a przed chatą pięknie nakryty stół z potrawami charakterystycznymi dla tego regionu Polski. Podano podlaskie specjały - pierogi, pyzy, barszcz czerwony, kartacze, golonkę, żeberka, bigos, wędliny, sery, smalec, ogórki małosolne, piwo jałowcowe, polskie pieczywo. Nie zabrakło również ciast – sękacze, makowce, szarlotki, serniki oraz pączki i świeżutkie jagodzianki przyciągały tłumnie uczestników wieczornego spotkania.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Województwa Podlaskiego - Zbigniew Krzywicki - Przewodniczący Sejmiku Województwa, Karol Tylenda - członek Zarządu Województwa, dyrektor Muzeum Rolnictwa – Dorota Łapiak, a także eurodeputowani, przedstawiciele polskich regionów, zagranicznych regionów partnerskich, z którymi Podlaskie ściśle współpracuje, członków organizacji Peryferyjnych Regionów Morza Bałtyckiego (CPMR), Komitetu Społeczno – Ekonomicznego, Polskiej Organizacji Informacji Turystycznej, Stowarzyszenia Małych – Średnich Przedsiębiorstw w Brukseli, pracownicy polskiej ambasady i konsulatu, Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Regionów (CoR), dziennikarze polskich mediów akredytowanych w Brukseli, przedstawiciele polonii oraz podlascy przedsiębiorcy i belgiscy biznesmeni - w sumie prawie 200 osób. W spotkaniu wziął również udział słynny polski tenor Marek Torzewski z żoną Barbarą , na stałe mieszkający w Belgii.

Uczestnicy wieczoru zgodnie podkreślali, że oryginalna kuchnia i piękna przyroda to atuty naszego regionu, które są najlepsza promocją.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka serdecznie dziękują zakładom mięsnym Stół Polski, firmie Polsmaak-Ciszkowski z Brukseli, firmie Beza oraz rodzinie Marciniaków z Ciechanowca za pomoc w przygotowaniu stołu z podlaskimi produktami.