Sie Sind auf: Jedyny w Polsce ciągnik UNIWERSAL do obejrzenia w naszym Muzeum.

Montag
August
2012

Dnia 06.08.2012 r. powrócił do Muzeum po zabiegach konserwatorskich niezwykły ciągnik UNIWERSAL-2. Jest to jedyny tego typu ciągnik w Polsce. Produkowany był w Związku Radzieckim w latach 1934 - 1955, z przerwą na okres wojny 1941-1943. Mimo, że produkcji radzieckiej, to konstrukcji amerykańskiej. Ponieważ w ówczesnym Związku Radzieckim brakowało czasu i doświadczenia do opracowania własnej konstrukcji, postanowiono skopiować istniejący model bez respektowania ochrony praw patentowych. Wybór Rosjan padł na robiący dużą karierą ciągnik koncernu International Harvester Company (IHC)
z Chicago, a sprzedawany pod nazwą Farmall Regular. Jego produkcja w USA trwała od 1924 do 1932 r. Można powiedzieć, że radziecki Uniwersal jest wierną kopią amerykańskiego ciągnika Farmall Regular, oczywiście pomijając oznaczenia i kolorystykę ciągnika. Radziecka wersja była w kolorze ciemnostalowym, a tylko koła miały kolor czerwony. Zapewne dlatego, że oryginał był malowany cały na czerwono. Pierwowzór ciągnika opracował amerykański konstruktor Bert Benjamin. Jego oryginalna konstrukcja przeznaczona była przede wszystkim do upraw międzyrzędowych.

Do końca nie wiadomo jak wykonano rosyjską dokumentację ciągnika. Prawdopodobnie na przełomie 1931/32 roku przez sieć dealerów europejskich zakupiono dwa lub trzy egzemplarze Farmalla, które następnie rozebrano celem sporządzenia rysunków. Prototyp radzieckiego Uniwersala był gotowy prawdopodobnie już w 1933 roku. Do końca tego roku nastąpiło przestawienie maszyn i przygotowanie linii produkcyjnej. Oficjalnie montaż ciągników Uniwersal ruszył 1 stycznia 1934 roku. Przygotowano od razu dwie wersje: Uniwersal-1 (U-1) na trzykołowym podwoziu i klasyczny czterokołowy ciągnik Uniwersal-2
(U-2).

Początkowa produkcja ciągników Uniwersal do 1941 roku odbywała się w ówczesnym Leningradzie. Po wkroczeniu wojsk niemieckich, wytwarzanie traktorów zostało zawieszone. Wydawało się, że po wojnie kontynuowanie produkcji tak archaicznych ciągników nie ma sensu. Jednak w 1944 roku , w fabryce WTZ (Wladymirskij Traktornyj Zawod) we Włodzimierzu, na podstawie zachowanej dokumentacji rozpoczęto ponowną ich produkcję.
W latach 1934- 55 w obu fabrykach wyprodukowano ponad 211 tysięcy ciągników Uniwersal. A więc, o wiele więcej niż oryginalnych Farmalli Regular (134 650 szt.).

Ciągnik po powrocie z konserwacji jest w pełni sprawny technicznie. Turyści, którzy odwiedzą nas w trakcie obchodów XII Podlaskiego Świeta Chleba będą mogli oficjalnie obejrzeć go i usłyszeć pracę jego silnika na wystawie pod nazwą "Dawnych maszyn czar" zlokalizowanej przy Muzeum Weterynarii.

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z prac konserwacyjnych przy ciągniku
i finałowego ich efektu.