Sie Sind auf: Uroczystości Jubileuszowe Muzeum Rolnictwa im.ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Donnerstag
Mai
2012

W dniach 17-18 maja 2012 r. w Ciechanowcu odbyły się, pod patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, uroczystości związane z Jubileuszem 50-lecia Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu o godz.12.00.

O godz. 13.00 w odremontowanej synagodze odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której nadano tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowca Przewodniczącemu Rady Muzeum Profesorowi Czesławowi Waszkiewiczowi oraz podjęto uchwałę dotyczącą nadania jednej z ulic w Ciechanowcu imienia Kazimierza Uszyńskiego.

W piatek - 18 maja br. w pałacu Muzeum Rolnictwa odbył się drugi dzień uroczystości jubileuszowych, w trakcie którego dyrekcja i pracownicy muzeum otrzymali wysokie odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył szef Kancelarii Prezydenta RP minister Jacek Michałowski.

Za wybitne zasługi na rzecz rozwoju kultury i zachowania dziedzictwa narodowego odznaczeni zostali:

• Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Dorota Łapiak
  • Złotym Krzyżem Zasługi: Antoni Mosiewicz, Norbert Tomaszewski
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi: Anna Wiśniewska, Marek Wiśniewski
  • Brązowym Krzyżem Zasługi: Grzegorz Jakubik, Robert Sikorski

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali:

• Medalem Złotym za Długoletnią Służbę: Wojciech Bogucki, Stanisław Kryński, Stanisław Popławski, Jan Rzepnicki, Ireneusz Wróbel.
  • Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę: Sylwester Czołomiej, Krzysztof Karyga, Dorota Kujawska, Irena Łasiewicz, Anna Marczuk, Małgorzata Stokowska, Maria Wysocka.

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę: Krystyna Bogucka, Leopold Dybowski, Agnieszka Jakubik, Piotr Kiersnowski, Sylwia Małachowicz, Renata Niemyjska, Jolanta Niewiarowska.

Osoby wyróżniające się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury otrzymały odznaczenia resortowe, które w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego wręczył sekretarz stanu pan Piotr Żuchowski.
Odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymali: Krystyna Bogucka, Wojciech Bogucki, Sylwester Czołomiej, Grzegorz Jakubik, Stanisław Kryński, Antoni Mosiewicz, Robert Sikorski, Norbert Tomaszewski, Anatol Wap - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Anna Wiśniewska, Marek Wiśniewski.

Złotą Odznakę Za Opiekę Nad Zabytkami otrzymał Honore Joseph Luis Heroes.
Srebrną Odznakę Za Opiekę Nad Zabytkami otrzymali: Dorota Gnatowska, Piotr Kiersnowski, Anna Marczuk, Edyta Barbara Murawska - Derewońko, Jolanta Niewiarowska.

W uroczystościach udział wzięli posłowie na Sejm RP - Jacek Bogucki, Lech Kołakowski, Dariusz Piontkowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - Jacek Piorunek, Wicewojewoda Podlaski - Wojciech Dzierzgowski, JE ks. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego - Anatol Wap, Starosta Wysokomazowiecki - Bogdan Zieliński, Wicestarosta Wysokomazowiecki - Leszek Gruchała, Burmistrz Ciechanowca - Mirosław Reczko, dyrektorzy wojewódzkich instytucji, radni samorządu wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, rodzina dyrektora Kazimierza Uszyńskiego, członkowie Rady Muzeum Rolnictwa, zarząd Towarzystwa Miłośników Ciechanowca oraz wiele innych znamienitych gości.
Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe wydawnictwa jubileuszowe, zwiedzili wystawę jubileuszową pt."50 lat Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu" oraz obejrzeli pokaz zabytkowych ciągników. Obchody uświetnił występ Big Bandu
Opery i Filharmonii Podlaskiej.