Sie Sind auf: Jedyna w Polsce - najstarsza lokomobila samobieżna

Freitag
Mai
2013

W piątek 10. maja br. we wczesnych godzinach rannych przyjedzie do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu niezwykły eksponat. Unikat w skali światowej: samobieżna lokomobila parowa kanadyjskiej firmy "George White & Sons Company Limited" wyprodukowana w 1910 r. w miejscowości London w prowincji Ontario. Jest to lokomobila z parowym silnikiem jednocylindrowym o mocy 20 KM. Maksymalna prędkość jazdy wynosi 10 km/h. Wymiary: wysokość 305 cm, szerokość 260 cm, długość 530cm. Waga własna bez wody 6500 kg. Kocioł na wodę o pojemności ok. 1800 l i maksymalnym, dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 16 atmosfer. Lokomobila jest odrestaurowana, w pełni sprawna technicznie, wymalowana w kolorach producenta na czarno-czerwony kolor.

Obecnie jest ona najstarszą całkowicie odrestaurowaną i czynną lokomobilą samobiezną w Polsce. Muzeum zakupiło ją od prywatnego kolekcjonera, dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu " Poszerzenie kolekcji zabytkowych lokomobil parowych" z programu "Kolekcje muzealne". Zakup dofinansowany został również przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Obiekt wzbogaci istniejącą w naszym Muzeum kolekcję 6 lokomobil przeciąganych.

Bedzie to jedna z największych kolekcji lokomobil w Polsce.

Lokomobile parowe są ważącymi kilka ton silnikami, trochę przypominającymi parowozy, które napędzały inne stacjonarne maszyny, np. w rolnictwie duże młocarnie. Rozkwit ich produkcji w Polsce i na świecie przypadał na lata drugiej połowy XIX i początek XX w. Obecnie są to bardzo rzadko spotykane obiekty zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

O godz. 12.00 pracownicy Muzeum specjalnie dla mediów i przybyłych gości przygotują pokaz jazdy i pracy tej niezwykłej lokomobili. W związku z tym serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu.

Marek Wiśniewski

Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej