Sie Sind auf: Międzynarodowa konferencja w Tartu

Samstag
Juni
2013

Delegacja Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wzięła udział w konferencji p. t. Agricultural and rural life museums as conservers of rural heritage and their role in the development of international tourism / Muzea rolnicze i wiejskie jako depozytariusze dziedzictwa wsi i ich rola w rozwoju międzynarodowej turystyki, która miała miejsce w Tartu (Estonia) w dniach 27-29 czerwca 2013 roku.

Konferencja odbywała się pod patronatem AIMA (Światowe Stowarzyszenie Muzeów Rolnictwa), a jej organizatorem było Estońskie Muzeum Rolnictwa w Ülenurme. Wzięło w niej udział ponad sześćdziesiąt osób z czternastu krajów.

Dzień pierwszy rozpoczęły uroczystości czterdziestopięciolecia estońskiego muzeum. W dalszej części przeprowadzono warsztaty z następujących tematów: 1 - Żyto i tradycyjny chleb, 2 - Historyczne aspekty i dzień dzisiejszy uprawy lnu, 3 - Nauki rolnicze i edukacja w muzeach. Wykorzystanie zwierząt w programach edukacyjnych, 4 - Kolekcje techniki rolniczej w muzeach, problemy związane z ich konserwacją, 5 - Muzea rolnictwa i wsi jako atrakcje turystyczne o znaczeniu międzynarodowym. Nasza delegacja wzięła udział w warsztatach numer cztery z prezentacją - Technika rolnicza - jedna z ważniejszych kolekcji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i jej rozwój w ostatnich latach.

Kolejny dzień spędziliśmy w Tartu, w Centrum Nauki AHHAA, gdzie w trakcie konferencji wygłoszono 17 referatów. W tym dniu odbyło się także nadzwyczajne zgromadzenie członków AIMA, w trakcie którego podjęto szereg ważnych dla dalszej działalności decyzji. Przyjęto nowy statut organizacji, dokonano wyboru nowego prezydenta, którym została Dyrektor Estońskiego Muzeum Rolnictwa - Pani Merli Sild. Wybrano miejsce kolejnej konferencji - Marsylię. W podejmowaniu tych decyzji uczestniczyło także nasze muzeum - nowy członek AIMA.

Obok obrad, organizatorzy zadbali o zagospodarowanie naszego czasu, a zarazem promocję kraju. W trakcie pobytu zwiedzaliśmy Tartu - miasto o wielowiekowej tradycji akademickiej, mieszczące się w tym mieście Centrum Nauki AHHAA (estoński odpowiednik naszego Centrum Nauki "Kopernik"), Estońskie Muzeum Rolnictwa w Ülenurme, zaś w ostatnim dniu zaplanowano dla uczestników konferencji wycieczki po południowej Estonii. Dały one możliwość zapoznania się z miejscowymi atrakcjami turystycznymi. Zwiedzaliśmy między innymi interesujące Muzeum Drogi w Varbuse, czy ośrodek kultury ludu Seto w Värska. W tym ostatnim znajduje się niewielki skansen oraz karczma, serwująca specjały lokalnej kuchni. Dodatkową atrakcją był odbywający się w tej miejscowości festiwal ludowy.