Sie Sind auf: Najnowszy nabytek Działu Techniki Rolniczej

Dienstag
September
2013

W ostatnim miesiącu Dział Techniki Rolniczej powiększył swóją, największą w Polsce, kolekcję zabytkowych ciągników o kolejny unikatowy egzemplarz. W sumie posiadamy już 30 ciągników wyprodukowanych w latach 1923 - 1990. Tym razem do Działu został zakupiony 1-osiowy ciągnik DUZ 20 wyprodukowany w 1958 r. we Wschodnich Niemczech (dawne NRD) w Państwowym Przedsiębiorstwie DUZ w Halle. Ciągniki tego typu wykorzystywane były przede wszystkim w ogrodnictwie, szkółkarstwie i leśnictwie. Różnorodne prace wykonywano przy użyciu specjalnego zestawu narzędzi i maszyn - pługa obracalnego, kultywatorów, glebogryzarki i obsypnika. Zabiegi uprawowe mogły być prowadzone na głębokość do 25 cm i szerokość do 65 cm. Poza tym ciągnik był wyposażony w zestaw kół ogumionych i ażurowe koła żelazne w zależności od doraźnej potrzeby. Sercem ciągnika jest 2-suwowy, chłodzony powietrzem, gaźnikowy, silnik benzynowy typu EL 308 o mocy 6 KM i pojemności 294,6 ccm. Ciągnik posiada skrzynię przekładniową umożliwiającą jazdą na dwóch prędkościach do przodu. Całość waży niewiele ok. 175 kg. Ramiona sterujące ciągnikiem można ustawiać w trzech położeniach. Tak, aby kierujący pojazdem mógł swobodnie iść za nim centralnie z tyłu lub w trakcie pracy z lewej, czy prawej jego strony.

Egzemplarz, który trafił do Muzeum, mimo swojego wieku, jest w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Posiada piękną fabryczną warstwę malarską, dlatego po wstępnej konserwacji postanowiliśmy zachować go w oryginalnym stanie. Zwiedzający mogą obejrzeć ciągnik już na ekspozycji w pawilonie wystawowym Działu Techniki Rolniczej. Serdecznie zapraszamy.

Marek Wiśniewski

Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej