Sie Sind auf: Wyglądają przepięknie

Freitag
Juni
2013

14 czerwca br. wróciły do Muzeum po gruntownej konserwacji i usprawnieniu technicznym dwa ostatnie zabytkowe ciągniki z naszej kolekcji. Są to lekkie ciągniki dwóch niemieckich firm, tzw. nośniki narzędzi. Jeden z nich - ciągnik Lanz Alldog A1305 został wyprodukowany w połowie lat 50. XX w. Służył niegdyś do prac przewozowych w sadownictwie i ogrodnictwie, a także do lekkich prac uprawowych. Firma "Heinrich Lanz" wyprodukowała niewielką serię tych ciagników - ok. 3 000 szt. Jest to w tej chwili jedyny w pełni sprawny egzemplarz tego typu ciągnika w Polsce. Drugi pochodzi w Niemiec Wschodnich. Został wyprodukowany w latach 60. XX w. przez VEB Traktorenwerk w Schönebeck. Służył również do lekkich prac uprawowych i transportu.

Ciągniki można zobaczyć na wystawie stałej Działu Techniki Rolniczej na placu pod wiatami. Wezmą one również udział w paradzie organizowanej w ramach Podlaskiego Święta Chleba w dniu 18 sierpnia br. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć zrobionych po ich przybyciu i zachęcamy wszystkich miłośników dawnej techniki do ich bezpośredniego obejrzenia w naszym Muzeum.

Marek Wiśniewski

Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej