Sie Sind auf: Zielone Świątki

Sonntag
Juni
2014

W niedzielę 8 czerwca obchodzimy Święto Zesłania Ducha Świętego - zamykające wielkanocny cykl świąteczny. Zielone Świątki należą do tzw. świąt ruchomych, a ich termin zależy od terminu Wielkanocy i pierwszej wiosennej pełni księżyca. Obchodzimy je w niedzielę i poniedziałek, siedem tygodni po Wielkanocy, w pełni wiosny i bujnego rozkwitu roślin. Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek, od którego wzięły swą nazwę, są zielone gałązki. Z tym Świętem związanych jest mnóstwo wierzeń, zwyczajów i obrzędów ludowych wegetacyjnych, pasterskich, agrarnych, połączonych z zaklinaniem urodzaju. W ludowych obchodach tego dnia znaleźć można również zwyczaje zalotne, matrymonialne, rekreacyjne i in. W Muzeum Rolnictwa co roku przy okazji tego Święta podtrzymywana jest tradycja majenia domów świeżymi gałązkami i całymi drzewkami. Powszechnie wierzono, że zielone gałązki mocowane przy domach i rozkładane we wnętrzach chronią od czarów, czarownic, złych uroków, nieszczęść, klęsk żywiołowych, odpędzają zło i choroby, sprzyjają wegetacji i plenności roślin. W tym samym calu, ale przy okazji w celach dezynfekcyjnych obejście domu i sienie wyścielano "kalmusowym zielem" czyli tatarakiem. Zapraszamy do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w dni Zielonych Świątek!