Sie Sind auf: Zimowe Ptakoliczenie 2016

Mittwoch
Februar
2016

W ostatnią niedzielę stycznia b.r. na terenie parku Muzeum Rolnictwa oraz nad zalewem w Ciechanowcu w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków odbyło się "Zimowe Ptakoliczenie". Ornitologicznej wycieczce przewodził wolontariusz OTOP Jerzy Sikorski. Pogoda dopisała, więc pomimo małej frekwencji, akcja liczenia ptaków okazała się owocna. Na podstawie obserwacji oraz na podstawie odgłosów stwierdzono występowanie na terenie parku 18 gatunków ptaków, z których najliczniejsze były mazurki, trznadle i sikory bogatki. Niestety, wszystkie kaczki krzyżówki, które tak licznie przez większą część roku zasiedlają muzealny staw, w sezonie zimowym przeniosły się na ciechanowiecki zalew. Mogliśmy tu zaobserwować ok. 150-200 osobników tego gatunku. Szczególnie interesujące dla obserwatorów ornitofauny było spotkanie z jednym z najpiękniej ubarwionych małych ptaków - zimorodkiem, który najwyraźniej upodobał sobie teren w olszynce przy ul. Kozarskiej, naprzeciw młyna wodnego. Poza liczeniem ptaków uczestnicy wycieczki przejrzeli i oczyścili 25 budek lęgowych zawieszonych w parku i lesie muzealnym. Wszystkie budki, poza dwiema, miały w środku gniazda, a w dwóch pozostały nawet niewyklute jajeczka sikory i muchołówki. W jednej z budek przeznaczonej dla szpaków uwiła sobie posłanie najprawdopodobniej wiewiórka. Wyniki ptakoliczenia zostały przekazane Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków, które przygotuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Zainteresowanym ornitologią i ochroną ptaków polecamy stronę www: otop.org.pl.

Oto wykaz gatunków ptaków w parku muzealnym policzonych w dniu 31.01.2016 r.:

• sikora bogatka
  • sikora uboga