Sie Sind auf: 42. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

42. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

Szukaj

42. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

W dniu 12.06.2023 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał umowę z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu na dofinansowanie zadania pn. „42 Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Całkowity koszt zadania wynosi 145 200,00 zł, w tym 50 000,00 zł (34.44 %) - dotacja ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodząca z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt zakłada organizację w dniach 2-3 grudnia 2023 r. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego, w którym udział wezmą uczestnicy pochodzący z różnych regionów Polski i z zagranicy, grający na ligawkach, bazunach, trombitach i innych instrumentach pasterskich.

Celem konkursu jest kultywowanie zwyczaju, przekaz i prezentacja zanikającej umiejętności grania na instrumentach pasterskich we wszystkich regionach Polski, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują oraz w tych krajach europejskich, gdzie jest ona kultywowana w środowiskach wiejskich.

Ponad czterdzieści lat istnienia konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz unikatowe już instrumenty. Gra na instrumentach pasterskich jest dla uczestników formą aktywnego uczestnictwa w kulturze, przekazywana z pokolenia na pokolenie, angażując do udziału całe rodziny, co wpisało się na stałe w życie kulturalne regionu. Międzynarodowy zasięg konkursu podnosi jego rangę i pozwala rok rocznie zapraszać kolejnych instrumentalistów z różnych części Europy.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.