Jesteś na stronie: III ZAJAZD WYSOKOMAZOWIECKI

2007

W dniu 10 czerwca br. na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbył się III Zajazd Wysokomazowiecki „Szlachty historia na żywo”. Imprezę o charakterze kulturalno – rozrywkowym już po raz trzeci zorganizowało wspólnie Starostwo Wysokomazowieckie i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu z zamiarem, by bawiąc uczyć historii polskiego zaścianka szlacheckiego oraz tradycji i kultury naszych przodków. W przeddzień Zajazdu w Muzeum odbyła się również Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Dziedzictwo kulturowe szlachty a turystyka”.
Podczas imprezy miłośnicy historii i dawnych obyczajów mogli jak co roku przenieść się w czasie - tym razem do siedemnastowiecznej Polski. Warszawska Grupa Fechtunku i Tańca Dawnego LORICA przygotowała liczne pokazy między innymi: musztry i strzelania z broni palnej, fechtunku, szlacheckich obyczajów i mody. Ponadto odbyły się pokazy konne, a dla najmłodszych przygotowano liczne konkursy i zabawy. Program Zajazdu był na tyle bogaty i różnorodny, że każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Kulminacyjnym momentem imprezy była inscenizacja wymarszu wojsk ks. Janusza Radziwiłła na Kozaków podczas powstania Chmielnickiego. W kozackiej zasadzce wystąpił Pułk Kozaków Regestrowych z Kijowa, który pod nieobecność atamana kurnego przyjechał do Ciechanowca pod dowództwem historyka - pasjonata, Aleksandra Zaremby.

Osoby, które chciały odszukać swoje rodowe korzenie mogły na miejscu skorzystać z pomocy pracowników starostwa powiatowego.
Całodniową imprezę zakończyła inscenizacja "Zemsty" Aleksandra Fredry w wykonaniu warszawskiego teatru "Parabuch".
Na kolejny Zajazd Wysokomazowiecki z niemniejszą ilością atrakcji zapraszamy już za rok.