Jesteś na stronie: XXV-lecie Muzeum Weterynarii w Ciechanowcu

2007

W dniach 1 - 2 czerwca 2007 r. na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbyły się uroczyste obchody jubileuszu XXV- lecia Muzeum Weterynarii w Ciechanowcu połączone z odsłonięciem popiersia prof. dr hab. dr h.c. Wiesława Bareja.

Organizatorami uroczystości byli:

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych
Sekcja Historii Medycyny Weterynaryjnej PTNW
Oddział Białostocki PTNW
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna
Rada Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Do Ciechanowca na uroczystości jubileuszowe przybyli: przedstawiciele senatu SGGW z JM Rektorem na czele, przedstawiciele Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, pracownicy naukowi innych ośrodków akademickich, samorządu weterynaryjnego, lokalnej administracji weterynaryjnej, lekarze weterynarii wolnopraktykujący, rodziny zmarłych twórców Muzeum Weterynarii: prof. Wiesława Bareja, dr. Jana Bondarenko, mgr. Kazimierza Uszyńskiego. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu.

Program obchodów obejmował dwa dni. W pierwszym miała miejsce konferencja poświęcona jubileuszowi. Towarzyszyło jej wręczenie odznaczeń osobom zasłużonym w powstaniu i rozwoju Muzeum.
Odznaki honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;Zasłużony dla kultury polskiej otrzymali: prof. dr hab. Jan Tropiło, prof. dr hab. Mirosław Kleczkowski, prof. dr hab. Czesław Waszkiewicz.
Medale pamiątkowe; Zasłużony dla Muzeum Rolnictwa; wręczono: JM Rektorowi SGGW prof. dr. hab. Tomaszowi Boreckiemu, prof. dr. hab. Włodzimierzowi Klucińskiemu, prof. dr hab. Janowi Tropiło, prof. dr hab. Mirosławowi Kleczkowskiemu, prof. dr hab. Czesławowi Waszkiewiczowi, posłowi lek. wet. Markowi Strzalińskiemu, dr. Anatolowi Bacharewiczowi, dr. Jerzemu Jastrzębskiemu, lek. wet. Andrzejowi Sacewiczowi. Pośmiertnie nagrodzono osoby, które przyczyniły się do powstania muzeum: prof. dr hab. dr h. c. Wiesława Bareja, dr Jana Stypułę, dr Jana Bondarenko, mgr. Kazimierza Uszyńskiego.
Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie w Muzeum Weterynarii popiersia prof. dr hab. dr h. c. Wiesława Bareja. Po odsłonięciu odbyła się konferencja poświęcona jego osobie.
W drugim dniu obchodów miała miejsce sesja naukowa Sekcji Historii Medycyny Weterynaryjnej Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Na sesji wygłoszono 17 referatów.