Jesteś na stronie: V Sympozjum z cyklu "Warto zapytać o kulturę"

2009

W dniach 20 i 21 listopada b.r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się V Sympozjon z cyklu Warto zapytać o kulturę ph. „Dialog międzykulturowy. Odsłona Druga”.

Organizatorami Sympozjonu był Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.

Tegoroczny Sympozjon był kontynuacją ubiegłorocznego, odbywającego się w Europejskim Roku Dialogu Międzykulturowego ph. OBCY INNY SWÓJ, poświęconego przede wszystkim sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych mieszkających w województwie podlaskim.
Sympozjon otworzyła dyrektor Muzeum - pani Dorota Łapiak, witając serdecznie przybyłych gości. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego życzenia dobrych obrad złożył uczestnikom pan Anatol Wap - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan Krzysztof Czyżewski - Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach - moderator spotkania - w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie takich spotkań w budowaniu dialogu międzykulturowego.

Zgodnie z programem, pierwszy wykład pt. „Biennale w Wenecji – od sztuki narodowej do platformy człowieczeństwa” wygłosiła dr Marzanna Mrozewicz.
Następne referaty wygłosili red. Edwin Bendyk – „Burzenie cyfrowego muru. Antropologia w epoce informacji” oraz prof. Andrzej Strumiłło – „Orient w sztuce polskiej”

Wszystkie, niezwykle interesujące, wystąpienia wzbudziły gorące dyskusje.
M.in. o zapomnianych białostockich artystach żydowskiego pochodzenia opowiedziała Joanna Tomalska. Dużo emocji wzbudził również film Artura Żmijewskiego „Oni”.

Obradom towarzyszyło otwarcie wystawy malarstwa Iwony Zawadzkiej pt. "W stronę" oraz koncert muzyki irańskiej.