Jesteś na stronie: Pawie w Muzeum

2010

Pawie, z pięknie rozpostartymi ogonami, pełnymi mieniących się piór, nieodparcie kojarzą nam się z alejkami przypałacowych parków i ozdobą krakowskich czapek. Należą do najwcześniej udomowionych ptaków, których hodowla rozpowszechniła się już w starożytności. O tej niewątpliwej popularności pawi zadecydowały nie tylko ich walory estetyczne, ale również cenione dawniej mięso trafiające na stoły możnych. Dziś nikt nie traktuje bajecznie kolorowych pawi jako drobiu użytkowego, co zawdzięczają rozpowszechnieniu hodowli szybciej rosnących i lepiej umięśnionych indyków. Możemy, więc podziwiać te żywe, pierzaste klejnoty odwiedzając zachowane do dziś zabytkowe założenia pałacowo-parkowe, prywatne hodowle czy też ogrody zoologiczne. Aby zadość uczynić tradycji utrzymywania tych ptaków w otoczeniu ziemiańskich rezydencji od kilku już lat Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu utrzymuje małą grupę pawi na swoim terenie. W lipcu bieżącego roku przybyło do Muzeum 6 nowych pawi, które przyjechały do nas z kampusu uniwersyteckiego SGGW w Warszawie. Zostały podarowane naszej placówce dzięki uprzejmości Pana Profesora Jana Niemca kierującego Zakładem Hodowli Drobiu na tej uczelni. Na terenie parku muzealnego naprzeciw ogrodu botanicznego roślin leczniczych przygotowano na tę okazję nowe, obszerne woliery, w których można teraz oglądać ptaki. Być może w niedalekiej przyszłości zobaczymy je na całkowitej swobodzie przechadzające się po parku wokół pałacu Starzeńskich.