Jesteś na stronie: Wykopki w Skansenie

2012

W dniu 16 września 2012 r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu odbyła się doroczna impreza pod nazwą Wykopki w Skansenie, zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - największego w Europie projektu społecznego i edukacyjnego (www.edd2012.pl).

Pokazy tradycyjnych jesiennych prac polowych i gospodarskich, zaprezentowane w wiejskiej scenerii skansenu, przycięgnęły licznych widzów. Na polu obok wiatraka gospodynie ze wsi Białe Szczepanowice wychodząc z motykami pokazały kopanie ziemniaków w sposób tradycyjny. Zaprezentowano też kopanie ziemniaków gwiazdową kopaczką konną oraz zbieranie ziemniaków wyoranych pługiem. Odbyła sie tzw. tłoka - czyli wspólne prace przy zbiorze ziemniaków w ramach pomocy sąsiedzkiej. Wszyscy biorący udział w pokazie zostali poczęstowani ziemniakami upieczonymi w ognisku rozpalonym na tzw. kartoflisku.
Jesienne prace to również szatkowanie i kiszenie kapusty, międlenie lnu, podskubywanie gęsi, strzyżenie owiec.

Gospodynie i gospodarze ze wsi Żurobice zorganizowani w zespole folklorystycznym Kalina zaprezentowali pokaz szatkowania kapusty, którą dodając sól i marchew ubili w dębowej beczce. W sąsiedztwie, grupa pań z tego zespołu, prezentowała tradycyjną obróbkę lnu używając międlicy ręcznej, międlicy mechanicznej, klepadła i beczki do wytrzepywania paździerzy.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz podskubywania gęsi hodowanych w zagrodzie na terenie skansenu. W jednej z zagród odbyła się jesienna strzyża owiec wrzosówek.
Stoiska gastronomiczne polecały tradycyjne dania z ziemniaków - kiszkę ziemniaczaną, babkę ziemniaczaną, placki ziemniaczane. Można było napić się piwa jałowcowego, kupić miody, a nawet oscypki, które proponował góral z Nowego Targu.
Na scenie przed pałacem przygrywały kapele: Bondarczuki z Wieski (pow. sokołowski), Kłosy z Ciechanowca (pow. wysokomazowiecki) i zespół Kalina z Żurobic (pow. siemiatycki).

Odbyły się konkursy dla dzieci i dorosłych m in. obieranie ziemniaków oraz jedzenie babki ziemniaczanej na czas.
Swoje stoiska promocyjne przygotowały instytucje obsługujące współczesną wieś: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oddział w Wysokiem Mazowieckiem, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wysokiem Mazowieckiem.
Słoneczna pogoda i atrakcyjny program sprawiły, że przybywający do Muzeum turyści miło spędzili czas.