Jesteś na stronie: Najstarsze ciągniki w Polsce przyjechały do ciechanowieckiego Muzeum

2014

W czwartek 24 kwietnia br. we wczesnych godzinach rannych przyjechały do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu niezwykłe eksponaty. Unikaty w skali światowej. 3 ciągniki produkcji amerykańskiej: dwa wyprodukowane przez firmę "International Harvester Company" - ciągnik Titan 10-20 z 1917 r. z fabryki w Milwaukee i ciągnik McCormick-Deering 10-20 z 1937 r. z fabryki w Chicago oraz ciągnik Fordson F wyprodukowany w 1918 r. przez firmę "Henry Ford & Son" z Dearborn. Ciągniki są starannie odrestaurowane i w pełni sprawne technicznie. Wszystkie modele były używane przed II wojną światową na terenie Polski, a ciągniki Titan 10-20 i Fordson F były pierwszymi modelami ciągników sprowadzonymi w 1919 r. do pracy w majątkach ziemskich w okolicach Ciechanowca. Są to najstarsze modele ciągników w naszych zbiorach i w zbiorach polskiego muzealnictwa. Zakupione ciągniki poszerzyły naszą największą w Polsce kolekcję, która liczy obecnie 34 sztuki polskich i zagranicznych ciągników wyprodukowanych w latach 1917 - 1990.
Muzeum zakupiło ciągniki do zbiorów dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje - priorytet 4 - Kolekcje muzealne w ramach naboru I/2014 oraz dodatkowym środkom otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Turyści odwiedzający nasze Muzeum mogą zobaczyć je już na ekspozycji. Zapraszamy również na pokaz ich rozruchu i jazdy w dn. 17 maja od godz. 15.00 w trakcie imprezy "Noc Muzeów".

Marek Wiśniewski

Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej