Jesteś na stronie: "Skansen...Ciechanowiec, Okolice" malarstwo Franciszka Ryszarda Mazurka

2014

Od 2 lipca 2014 r. w Muzeum Rolnictwa jest udostępniona wystawa czasowa pod tytułem "SKANSEN. CIECHANOWIEC, OKOLICE" - wystawa prezentująca pejzaże autorstwa wybitnego polskiego malarza, Franciszka Ryszarda Mazurka z Chełma.

Po raz drugi mamy zaszczyt i przyjemność gościć Pana Franciszka w naszych progach. W ubiegłym roku dzięki jego pejzażom mogliśmy się przenieść w odległe zakątki świata. Tym razem na przepięknych obrazach artysta uwiecznił nasze ciechanowieckie krajobrazy.

Franciszek Ryszard Mazurek urodził się w 1951 roku w Wolawcach. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Studium Reklamy w Ciechanowie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1979 roku. Od tego też czasu uprawia zawńd artysty plastyka. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Za swoją działalnoś artystyczną otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, w tym: w 2005 roku z rąk prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi oraz od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej", zaś w 2006 roku Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

W latach 80. i 90. XX wieku wystawiał swoje obrazy głównie na terenie kraju, natomiast od 2006 roku prace Pana Franciszka Mazurka częściej można oglądać za granicą niż w Polsce. Prezentowal je między innymi w Australii, Belgii, Francji, Kanadzie, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Wietnamie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Na otwieranej 2 lipca wystawie obejrzą Państwo 40 płócien autorstwa Pana Franciszka Mazurka, z których 31 powstało w ciągu ostatniego roku, po jego wizycie w naszym muzeum w czerwcu ubiegłego roku. W swoich obrazach Pan Mazurek skoncentrował się na pięknie krajobrazu ciechanowieckiej ziemi, a także naszego muzeum. Pejzaże Pana Franciszka uczą nas pokory dla upływu czasu, zachowują kształt zmieniającego się krajobrazu charakterystycznego dla poszczególnych miejsc. Pracom pana Mazurka towarzyszy nuta nostalgii i świadomości nieodwracalnych zmian postępujących z rytmem natury i rozwojem cywilizacji.

Jesteśmy glęboko przekonani, ze spodoba się Państwu twórczość Pana Franciszka Mazurka prezentowana na naszej wystawie. Ekspozycja będzie czynna do 8 sierpnia br.

Serdecznie zapraszamy!