Jesteś na stronie: Wystawa w Mińsku (Białoruś) - „Dywany dwuosnowowe ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu”

2018

12 września 2018 r. o godzinie 13.00 na terenie Białoruskiego Państwowego Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego w Oziercach k/Mińska (Białoruś) została otwarta wystawa ,,Dywany dwuosnowowe ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu’’.

Dyrektor Muzeum Rolnictwa – Dorota Łapiak, dyrektor białoruskiego Muzeum – Edward Bogdanowicz i przedstawiciel Ministerstwa Kultury Białorusi, powitali przybyłych gości przed budynkiem zabytkowej cerkwi.

Specjalnie, na tę okazję przybili liczni goście: przedstawiciele Białoruskiego Ministerstwa Kultury, Ambasady RP w Republice Białorusi, artyści (w tym folkloryści), studenci etnografii, etnologii, pracownicy muzeów i placówek naukowych. Duże zainteresowanie tematem wystawy spowodowało przybycie gości nie tylko z Mińska i okolic, ale również z Grodna i innych miast.

Dwa dni przed otwarciem wystawy, pracownicy obu placówek występując w audycji radiowej Białoruskiego Radia ,,Kultura’’ przedstawili historię obu muzeów, zakres działania placówek i efekty współpracy, zapraszając słuchaczy na przygotowaną wystawę tkanin dwuosnowowych z Polski.

Z kolekcji ciechanowieckiego Muzeum liczącej ponad 150 dywanów dwuosnowowych, na wystawie przedstawiono 34 tkaniny. Najstarsze prezentowane na wystawie wykonane zostały w roku 1883 i 1888. Unikalne muzealia będą upiększać wnętrza zabytkowej cerki w Skansenie w Oziercach do 27 października 2018 roku.

Podpisana w 2013 umowa o współpracy pomiędzy Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu a Białoruskim Państwowym Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego w Mińsku realizowana jest na wielu płaszczyznach. Pozwala m in. na wzajemne prezentacje zbiorów przez organizację wystaw. W 2015 roku Muzeum w Ciechanowcu zaprezentowało wystawę na terenie Białorusi pt. „Duch religijnej tradycji w oleodrukach” (11.06.-27.08.2015 r.). Wystawa była prezentowana w Bibliotece Narodowej Białorusi w Mińsku. W roku 2017 pracownicy Białoruskiego Muzeum zaprezentowali w Polsce, na terenie Muzeum Rolnictwa wystawę pt. „Białoruska Ikona Ludowa” (czerwiec-sierpień 2017 r.).

W roku przyszłym w salach wystawowych Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu prezentowana będzie wystawa ze zbiorów Muzeum w Mińsku pt. „Białoruski strój ludowy”.

Wystawa tkanin dwuosnowowych została przygotowana przez dział etnograficzny i jest kontynuacją dotychczasowej współpracy, która dynamicznie się rozwija.